گرين دي باندي کاليفرنيايي است که اعزاي اون بيلي جو آرمسترانگ . مايک ديرنت و تري کول .يک باند پانک راک . بعد از تهيه ششمين آلبوم يک گيتاريست به باند اضافه شد .موفقيت آلبوم هاي گرين دي با باندهاي ديگري مانند سام 41 و بلينک 182 آميخته شد . گرين دي حدود 50 ميليون در دنيا فروش کرد که 21 ميليون آن تنها در آمريکا به فروش رفت.
در سن 12 سالگي تري کول به يکي از اعزاي باند The Lookoutsتبديل شد. آلبومشون با نام One Planet One People توجه زيادي به خودش جلب کرد و تري در همون سن براي بازيگري تلاش کرد. سال 1987 بيلي جو آرمسترانگ و مايک ديرنت هر دو در سن 14 سالگي از اعزاي Sweet Children بودند . با گيتارو صداي آرمسترانگ و باس و همصدايي ديرنت و درام جان کيفمير اولين اجراشون در 17 اکتبر 1988 در Rod’s Hickory Pit در والجو کاليفرنيا جايي که مادر آرمسترانگ در اونجا کار مي کرد برگزار شد . لارنس " لري " کسي که براي Lookouts گيتار مي زد و اتيکت مستقل برکلي Lookouts! Records درست کرد. به باند پيشنهاد داد بعد از اجرايي که در يک دبيرستان داشتند يک برنامه ضبطي داشته باشند .
در اوايل سال 1989 اولين آلبوم اي پي خود رو با نام 1000 ساعت ضبط کردند . يک هفته قبل از اينکه اي پي رو منتشر کنند تصميم گرفتند که نامشون رو به گرين دي تغيير بدهند . يکسال بعد در آوريل 1990 گرين دي اولين آلبوم خودش رو با نام 39/smooth منتشر کرد . و تابستون اون سال به اولين تور رسمي خودشون رفتند .قبل از رفتن 4 آهنگ اي پي ديگه با نام Slappy اجرا کردند. اين 4 آهنگ مربوط بود به آهنگهاي قديمي خودشون در Sweet Children در سال 1991/Smoothed Out Slappy Hours رو منتشر کردند که شامل تمامي آهنگهای Smooth, Slappy و 1000 hours رو دارا بود . بعد از اين تور در انتهاي سال 1990جان کيفمير ( آل سوبرانته ) گروه رو موقتا ترک کرد تا به دانشگاه آرسيتا کاليفرنيا بره . در همين موقع بود که Lookouts سابق در حال خاموش شدن بود . تري کول که حالا 17 سالش بود و در برکلي زندگي مي کرد مي تونست موقتا جايگزين خوبي براي جان کيفميردر باند گرين دي باشه و شد . در اين موقع بود که باند رو مي شد يک باندي ثابت و گرين دي رو پايا و ايستاده ديد . در 1991 گرين دي تور ها و اجراهاي موضعي داشت و تعداد طرفداران خود رو بيش از پيش مي کرد . در ژانويه 1992 اونها آلبوم دوم خودشون Kerplunk رو نوشتند و اجرا کردند . که توسط Lookouts! Records منتشر شد .
نسخه سي دي اون همچنين 4 تراک از اي پي Sweet Children رو به همراه داشت . آنها در سال 1992 تورهاي خودشون رو ادامه دادند و در سال 1993 تورهاشون رو به بريتانيا . آلمان . اسپانيا . ايتاليا . هلند . لهستان و چکسلواکي افزايش دادند . مسير اصلي موفقيت با دووکي 1993 تا 1995 در سال 1993 گرين دي بيش از 55 هزار کپي از آلبوم دوم خودش فروش کرد که براي سبک و زمان خودش خيلي موفقيت آميز بوده . بعد از اون ضبط خود رو با دوستشون Lookouts! Record تموم کردن و به Reprise Records پيوستند . طول سال رو براي ضبط اولين آلبوم با اتيکت جديدشون سپري کردند و نام آلبوم رو Dookie گذاشتند .
در سال 1994گرين دي شروع به گذاشتن تور سرتاسر کشور کرد . تورها خيلي موفقيت آميز بود . در سال 1995 يک آهنگ با نام J.A.R براي فيلم Angus اجرا کردند و در پاييز 1995 آلبوم بعدي خودشون رو با نام Insomniac منتشر کردند . اين آلبوم موفقيتش مانند دووکي نبود . نمرود 1996 تا 1998 بعد از Insomniac گرين دي در سال 1996 به استوديو برگشت براي اجراي آلبوم جديد . نتيجه "نمرود" بود . اين آلبوم در اکتبر 1997 منتشر شد با گل کردن آهنگ Good Riddance بعد از اين در سال 1998 گروه خواستند تا استراحتي به خودشون بدهند و با خانوادشون باشند . بنابراين 2 سال کار تعطيل شد .
Warning 2000 تا 2002 وارنينگ در سال 2000 منتشر شد . وفتي تمام آلبوم هاي قبلي گرين دي نائب طلاي سفيد شده بود وارنينگ شايسته طلا بود . گرين دي در سال 2002 با باند بلينک 182 توري گذاشتند که موجب احيا و زنده شدن طرفداراي گرين دي شد . گرين دي پس از تورPop Disaster تصميم گرفتند تا مدتي استراحت کنند .
آمريکايي ابله 2004 تا 2005 باند به استديو رفت تا يک آلبوم جديد بنويسه و اجرا کنه . قرار بود عنوانش " سيگارها و ولنتاينها " باشه بعد از تکميل بيست تراک نوارهاي اصلي از استديو دزديده شد . باند متعجب و متحير ناراحت شدند . شانسي نبود تا آلبوم دزديده شده رو دوباره بازسازي کنند . اما با وعده و قولي جديد که پس از اين دوباره يکي بهترش رو خواهند درست کرد ادامه دادند . نتيجه اين شد که در سال 2004 آمريکايي ابله در جدول جايگاه اول رو به خودش اختصاص داد . يکي از آهنگها با نام Wake me up When September Ends خطاب به جورج بوش و تجاوز به عراقه . آرمسترانگ همچنين يک آهنگ شخصي براي پدرش خونده . پدر آرمسترانگ وقتي اون 10 سالش بوده فوت کرده . آمريکايي ابله جايزه گرممي 2005 رو براي بهترين آلبوم راک برد . آهنگ آمريکايي ابله همچنين در بازي هاي Madden NFL 2005 و Tony Hawk’s American Westeland استفاده شد که در اين بازي جو آرمسترانگ يک کاراکتر قفل شده هست .
بعد از آمريکايي ابله گرين دي 2 کنسرت در انگليس داشتند . اين کنسرتها بر روي دي وي دي و سي دي با نامBullet in A Bible در 15 نوامبر 2005 منتشر شد . در 10 ژانويه 2006 باند گرين دي جايزه People’s Choice Award رو براي گروه دوست داشتني برد .
Green dayبيلي جو آرمسترانگ متولد 19 فوريه 1972
مايک ديرنتمتولد 4 مي 1972
فرانک ادوين رايت 3 ( تري کول )متولد 9 دسامبر 1972

No Comment.

Add Your Comment